Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

A submarine is 1,275.5 feet below sea level. It dives down 215.5 feet and then rises 125.5 feet. Finally, the sub dives down another 122.4 feet. Assume sea leve
How does pyruvate enter the mitochondrion.
Each container on a cargo ship holds 60 boxes of furniture. Which table shows the values for 60c, the number of boxes in c containers? 4 5 6 Number of Container
A substance that can behave as either an acid or a base is: anthocyanin a neutral substance an indicator an amphiprotic substance
pick the odd one outa) circle b) trianglec) squared) rectangle ​
"j'aimes france, et toi? je suis faim." what does this sentence mean ?
Which state in the United States is most effected by earthquakes due to the location of the San Andreas Fault and two plates slipping past one another at that p
A ruling on a low that has not yet been challenged in court?
5x + 3y = 4; solve for x.
what is the change from 3 to -8?