mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Determine whether the following relation is a function. {(3,7), (3,8), (3,-2), (3.4),(3,1)} A) it is a function because the ordered pairs all have the same x-
Charles lindbergh was known as
If a fish weighs 8 times as much as her parakeet if they both weigh 63 ounces together how much does the fish weigh alone
Alcohol poisoning is a likely result of
I need help is it A B C or D
The theme of a poem describes the _____ and the tone of a poem reveals the _____.
Interest groups are often critcized for
A mi maestro le _____ escribir en la pizarra.
Convert to scientific notation: 0.000678
according to the lesson how did Medieval Society view women