chocolate2138 chocolate2138
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

Richard bought six pounds of sliced ham for $2.79 per pound. How much did he spend?
$8.79
$16.74
$12.24
$16.24

Respuesta :

diegomobz
diegomobz diegomobz
  • 02-12-2019

Answer:

$16.74

Step-by-step explanation:

so for every pound is 2.79 so just so

6 times 2.79

Answer Link
oliver6180
oliver6180 oliver6180
  • 02-12-2019
The answer is 16.74, you just multiply 6 x $2.79
Answer Link

Otras preguntas

In the lynx–snowshoe hare oscillating cycle of population growth, the lynx eat too many hares, thereby reducing the hare population (and the lynx's food source)
Choose ALL words below which describes a unit of measure used in geologic time scale. A) Decade B) Eon C) Epoch D) Era E) Century F) Period
Simplify the expression. Assume all variables are positive. (r/32s)^8/5
why is it necessary to determine if a reactant is a limiting reagent in a reaction
Someone help me on this question.
What kind of levers are your arms and legs
What is the measure of segment EFG? PLEASE IM DESPERATE
Betty is a retired registered nurse who fills in at the local hospital when the staff is in need of nurses. she is frequently called in without advance notice a
Read the case study below and choose the best possible answer to the following questions. Heather wants to return to school after several years of being a sta
Keisha bought N packs of pencils. Each pack has 12 pencils. Write an equation to represent the total number of pencils P that Keisha bought.