vamisaraip9ao9l
vamisaraip9ao9l vamisaraip9ao9l
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Anthony buys one pound of oranges for $12 and sells it for $14. How can he write the profit in his account book?
A.+$2
B.+$14
C.$14
D.-$2
E.-$12​

Respuesta :

molliebrasier
molliebrasier molliebrasier
  • 03-10-2019
The answer would be, A) +$2 because he spend $12 but earned $14 so when you subtract 14 and 12 you get $2, which would be his profit
Answer Link

Otras preguntas

HELPPP. Question: At which store is the cost of the apples the least?
Find the value of x in the triangle shown below.
Hal earns n dollars per hour. Next month he will receive a 296 raise in pay per hour. The expression n +0.02n is one way to represent Hal's pay per hour after t
Which expression is equivalent to 9p+9p
please anyone willing to do this for me lol I will love you forever
The system established to make sure that no one branch of government controlls the other branches is called
Lin’s father is paying for a meal that originally costs $20. He has a 30%-off coupon for the meal. After the discount, a 7% sales tax is applied. What does Lin’
Car Service A charges a $5 flat tire rate and $2 per mile. Car Service B charges a flat rate of $10 and $1 per mile. At how many miles do the two services have
Your mom sends you to the store to buy some meat for your birthday party. She gives you $65 and wants you to spend it all on exactly 15 pounds of meat. Chicken
Inherited or Acquired traits