makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

- Briefly describe how you would prepare a simple acid base indicator.
HELP ME PLEASE WITH THIS MATH PROBLEM
can someone help me please with the ixl problem ??? If x < 0 and y < 0, where is the point (x, y) located?
A watermelon weighs 4.2 kg and a pumpkin weighs 2 kg 250g Express the total weight of the items in kilograms. (30 points​
What happens to earnings in a cooperative?
what is 6,389 divided by 27
I’ll give BRAINLIEST if correct
How can this sentence be changed into a simple sentence? The ski club members are raising money for a trip to Aspen, but they will probably pay most of the expe
solve this equation Thank you!!
Can someone help me out with this question fast!?!?!