samna samna
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 24 oz soda costs $1.25 at this price, how much would 10 ounces cost

Respuesta :

Cricetus
Cricetus Cricetus
  • 08-09-2019

Answer:

10 oz will cost  $0.52

Step-by-step explanation:

given that a 24 oz soda costs $1.25 at this price. we are asked to determine the how much would 10 ounces cost.

24 oz costs : $1.25

1 oz cost : $1.25/24 =$0.052

10 oz will cost : $0.052 x 10 = $0.52

Answer Link

Otras preguntas

Which geographic feature contributed to the beginning of Farming communities?
How to use consumer in a sentence?
50 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! How has the concept of a "planet" changed since the 16th century? Do you think this shows scientific accuracy or disproves f
During a black Friday sale, Alberto paid 158.00 for a cell phone that was reduced by 30%. What was the original price of the smart phone? Please explain how to
How was the telephone different from the telegraph?
if you no that 4x5=20 how can you use the commutative property to find 4×5
Sandy has several pictures of to hold lemonade for the school bake sale two pictures can hold 64 ounces each and four pictures can hold 48 ounces each how many
Why were the French and the British having a conflict over the Ohio river valley?
1. 0=0 what type of solution is this? A. Many solutions B. One solution C. No solutions D. None of the above 2. 0=1 what type of solution is this ? A. Man
what is the rate of change in velocity