trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

How have we learned about soldiers first hand experiences during the Civil War
How many moles are in 9.55 x 10 30 atoms of AuCl3?​
how many 3/4 are in 12 2/4
Persons performing quality control tasks are using _____ career skills. technical basic computer social
how is Anne Frank funny​
without genetic , natural selection cannot occur
Which statement about the polar vortex is correct? It is a rare event that has started to occur in recent years. It is a large area of high pressure and warm ai
Anna is selling tickets to her tennis tournament. An adult ticket costs $20 and a student ticket costs $16. Anna collects $1020 for a total of 55 tickets. How m
Which conic degenerates such that the plane lies along the generator of the double-napped cone and passes through the vertex? circle ellipse hyperbola parabola
According to Confucius, why is being led by a good leader better than being led by laws? People do not obey laws; they only obey leaders. People want to avoid b