metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

I need help!..............
Choose the best way to clarify the following sentence by adding a more specific adverb. Some of the other qualities the narrator attributes to the Knight, such
In 3 to 5 sentences, describe why ethnic conflict is common in Sub-Saharan Africa.
which of the following can serve to inspire an audience during a speech 1. using imagery 2 following an outline 3 speaking confidently 4 answering question
The Zimmerman Note was the British agreeing to stop the shipment of goods to and from the US. True False
who was aunty em in greek mythology?
The questions below refer to the selection ���the raven.��� when the narrator opens the door and looks out, he half expects to find ��� a. a greek god come to
What are the 3 main directions of lines of fashion?
What theory did hitler emphasize in Mein Kampf
What was the danger of stock speculation? A. Too few people would want to buy stocks on margin. B. Stockbrokers who sold stocks would not make money. C. Stock p