mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

3x - 2y = 16 and x - 2y = 4 (any method <3)​
Find the volume of the following figure round your answer to the nearest tenth and if necessary use pi
According to the conservation of mechanical energy, the kinetic energy before plus the kinetic energy after equals the potential energy before plus the potentia
Need help plotting this on number line
I spent little as I had little, _________?(tag question)
I need help ASAP!!Please explain how to do the problem
If Evan does a job in 168 hours and with the help of Emma they can do it together in 56 hours, how long would it take Emma to do it alone?
Active into pasive She cleans the house every day
Why does a writter need to think carefully about the setting of a story
find the distance between (3,3) and (3,4)​