bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

What is a use of an exothermic reaction?
The bottom of liz's favorite teacup has a radius of 4 centimeters. what is the circumference of the bottom of the teacup?
3 A question in a book asks students to write 7058 to three significant figures. One student writes the answer 7050. What mistake has he made? Another student w
what is the additive inverse of 24/6​
I have no idea how to solve a or b without a calculator
what is the best group in the world
hi, how i all doing ​
What is the molarity of a 3.0 L solution that contains 0.45 moles of solute? A. 0.15 M B. 15M C. 6.7M D. 140M E. 0.45M
If you see a red and a white light ahead when boating at night, you should
The bottom of liz's favorite teacup has a radius of 4 centimeters. what is the circumference of the bottom of the teacup?