madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

What is the product of and (6+5i) and (3-7i) ? -17-27i -17+27i 53+27i 53-27i
When you share a board with a team member in hootsuite analytics, you can allow that team member to adjust the parameters of the board to fine­-tune the insight
How do you convert a kilometer into a meter?
Under what conditions do photosynthesis and cellular respiration occur in most plants? under what conditions do photosynthesis and cellular respiration occur in
how much milk can bond is used in 1/2 cup amounts
Where in the ocean do most plants live? A.Epipelagic zone B.bathypelagic zone C.abyssopelagic zone D.hadalpelogic zone.
A cake is cut into 8 equal pieces and each pieces has an Arc length of 6.28 find the diameter
How many numbers are opposite to themselves?
Please help me (number which answer is which number)
A dog sits 0.50 m from the center of a merry go round. if the dog's centripetal acceleration is 1.5m/s^2, how long does it take the dog to go around once?