Zaxx4771 Zaxx4771
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

3 cans of green beans cost $1.80. Rival bought 9 cans of green beans How much did he pay?

Respuesta :

ramagr25 ramagr25
  • 01-03-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

3 cans = $1.80

9 cans = 3*1.80 = $5.40

Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

5.4 or 5.40

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 3 and then multiply by 9 and you will get 5.40

Answer Link

Otras preguntas

The father of scientific management is A. Henry Ford. B. Henry L. Gantt. C. Eli Whitney. D. Frederick W. Taylor.
A coin bank containing only dimes and quarters has 34 more dimes than quarters. The total value of the coins is $9. How many quarters and dimes are in the coin
How is Shakespeare’s Sonnet 130 a parody?
An agent is authorized to act on behalf of a principal in doing business with third parties. True False
Which states the most direct benefit of greater productivity?
What is Y if X-2Y = Z?
Mary is troubleshooting her company's LAN network. She finds out that data segments that the client is encoding are resulting in errors in the encoding. Which O
3x-11y=-1 2x-5y=-3 x= y=
Solve the following inequality -3m + 18 < 30 m< -16 m< -4 m< -28 m> -4
Expand the polynomial and simplify: (4xy − 1/8 y^2)^2Please Help ASAP!!