lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

which one is it .....................................
Which explains why the reign of Pharaoh Hatshepsut was important? A She was the first pharaoh to rule during the Middle Kingdom. B She expanded trade routes
What is 21.285 rounded to the nearest cent?
Henry Clay was famously known as "the great ______.
Help me pwease ...............
while talking on the telephone, the dog spilled his water dish Jargon, Slang, Standard, Ungrammatical, or Dialect ?
why is it important to read critically the works of early historians such as Herodotus or Thucydides
The notations section at the bottom of a business letter tell us which of the following? who wrote the letter what, if anything, was also mailed with the letter
Willis bought a gallon of paint he painted a wall that is 9 feet high and 10 feet wide. Then he used the rest of the paint to paint 46 squate feet in the hall.
Poor circulation can cause _____. 1. Warm hands 2. cold feet 3. good muscle tone 4. weight gain