Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

WHAT IS A PLANTS EPIDERMIS? WHAT IS ITS FUNCTION
U = { set of all integers between 1 and 101 with integer square roots} V = { set of all even integers greater than 1 and less than 100} How many elements are
Which sentence contains a misspelled word? I prefer the beaches on the gulf side to those on the Atlantic. When will the next rodeos be scheduled for the aren
what is the answer to 1 3/5 × 3/5
How did the minoans And the Mycenaeans make a living and build their empires?
How many times can 6 go into 58
I need to accelerate my car from 0 m/s to 10 m/s. If my car gain +1 m/s every second, how many seconds will it take me to get to 10 m/s?
in Marianne view a potential lover should have which of the following qualitties
LIST THREE DIFFERENCES BETWEEN THE CELLS OF THE PALISADE MESOPHYLL AND THE CELLS THAT MAKE UP THE OTHER AREAS WITHIN THE LEAF
Which is a density-independent factor limiting population growth?