justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

The left end of a long glass rod 9.00 cm in diameter, with an index of refraction 1.61, is ground and polished to a convex hemispherical surface with a radius o
Which kingdom is composed of multicellular autotrophs?
Suppose A is an m × n matrix in which m> n. Suppose also that the rank of A equals n Show that A is one to one. Hint: If not, there exists a vector x such th
Where are the proteins for a cell made? mitochondria cytoplasm nucleus ribosomes
4. Find the length of side EG.
A vice president at Alexander Rocco Corporation says he received a hostile e-mail message from an employee in the Maui office. Human Resources has informed him
Can someone pleaseee give me evidence of how MLK was optimistic and brave even in the face of uncertainty. please give 2 examples! I will give 30 points and mar
As an estimation we are told £3 is €4. Convert £10.70 to euros. Give your answer rounded to 2 DP.
How do we know how earths climate was long ago​
What are the coordinates of the x-intercept(s) of the graph of y=(x-6)(x+5)