sndydjdbbdkd sndydjdbbdkd
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 2 paintbrushes is on sale for 2.40. How much will 3 packages cost

Respuesta :

markmcmasochist
markmcmasochist markmcmasochist
  • 02-10-2018

3 packages of paintbrushes would be $7.20

because 2.40 x 3 is 7.20

Answer Link
josephpublico1 josephpublico1
  • 02-10-2018

The answer is 3.60

2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)

1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)

Answer Link

Otras preguntas

Transportation Strike Disrupts Westridge Thousands unable to get to work or school WESTRIDGE, Ohio — More than 600 transportation employees went on strike at
Help me find the answer for this problem, please.
Put in order thickest to thinnest .33, .275, .25, .3
Complete. 32 oz = ____ lb
____ is the rate of change in velocity.
The introduction of _____ dramatically changed the lives and cultures of early great plains native americans.
Find the measure of each angle :Supplementary angles with measures (2x+4) and (3x+1)
Which theme from Macbeth do these lines support? If good, why do I yield to that suggestion Whose horrid image doth unfix my hair And make my seated heart knock
Which items describe possible solutions to air pollution? Build more windmills Cut down the trees in the rain forests Decrease the use of hydroelectric power De
The relocation of native americans to reservations and the transfer of americans of japanese descent to internment camps during world war ii are examples of ___