ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

What fraction is closest to 3/4? 2/3 3/5 7/10 13/20 Show your working please
If a fair quarter is flipped 3 times . What is the probability of getting exactly three heads? round to the neast thoudsands.
how do i persuade students to enter the school talent show? i have to write it as an article in the school magazine.
Consider the following statement. Fourteen more than 12 times the number equals 37 less than 11 times a number. a. Write an equation to represent the statement.
what is 8-4/5f>-14-2f
Solve the following equation 3m^2=3-8m. Find both values
shanes neighbor pledged 1.25 for every 0.5 miles that shane swims in the charity swim-a-thon.if Shane swims 3 miles,how much money will his neighbor donate?
find the derivative of ((t^4-6)^3)*((t^3+6)^4)
results of 1+2+3+....+99+100+99+...+3+2+1 is.....
Susan invests twice as much money at 7.5% as she does at 6%. If her total interest after a year is $840 how much does she have invested at each rate?