jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

Jews were severely persecuted following the fall of this nation to the German army.
A marble factory ships marbles using bags of 10, cases of 100, cartons of 1,000, and boxes of 10,000. The factory has an order for 3,570 marbles. How can they
which feature of the United states constitution was included to address the concern expressed by James madison
Which emotional force played a large role in the unification of Italy and Germany? A. nationalism B. dualism C. pacifism D. expressionism
A student’s data did not support her hypothesis. What is her next step? end the experiment and throw away the data repeat the experiment until the hypothesis is
what is the unit rate for 72:36
what 4 consecutive whole numbers add to 54
What shape is a parallelogram
what is one way to appeal to ethos? A. by asserting that there is no other way to look at the issue. B. by showing you are knowledgeable about an issue. C by sh
A lecture was being given to the students A.verb B.noun C.adj