jenniferrogerspejnki
jenniferrogerspejnki jenniferrogerspejnki
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

3 oz of cinnamon cost $2.40 if there are 16 oz in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 04-09-2018

namely, if 3 oz costs $2.40, how much is it for 16 oz?


[tex] \bf \begin{array}{ccll} oz&\$\\ \cline{1-2} 3&2.40\\ 16&x \end{array}\implies \cfrac{3}{16}=\cfrac{2.40}{x}\implies x=\cfrac{16\cdot 2.40}{3}\implies x=12.8 [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

which phrase defines the primary purpose of the North Atlantic Treaty Organization (NATO)?
which statement about memoirs is true
What is the solution to the equation below? 2x2 + 6x = 20​
The United States Department of State is an element of the Executive Branch concerned with which of the selections listed below? A. interstate commerce B. forei
Please help 78% nitrogen, 21% oxygen Ionosphere temperature falls to -93*C temperature continue to rise up to 1500*C temperature drops from 17 to -52*C protecti
Factor the expression completely 8y-36 Please help fast
3√ 64/1331 Please help and fast
HELP just 1 paragraph needed!!! q4 show how the methods have conveyed the red haired girl has advantages and Rosabel’s right to be angry A student said: 'This p
If a quadrilateral with a point of (-5,-2) where to be reflected across the x-axis, would that point be (-5,2) or (-2,5)?
Middle-aged adults are involved in fewer automobile accidents than younger people because __________.