haydenpeffleypecv4s haydenpeffleypecv4s
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

kali spent $50 on 4 rose bushes and 1 geranium. jasmine spent $118 on 8 rose bushes and 11 geraniums. what is the cost pf one rose and one geranium?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 01-09-2018
Hi!

Let's write a system of equations o solve this.

(r=rose
g=geranium)

4r+g=50
8r+11g=118

Isolate g on one side in the first equation.

4r-4r+g=50-4r
g=50-4r

Now put in the value of g.
8r+11(50-4r)=118

Solve
Use the distribution property
8r+550-44r=118
8r-44r=-432
-36r=-432
r=12

Now put in the value of r

8*12+11g=118
96+11g=118
11g=22
g=2

One rose costs $12
One geranium costs $2

Hope this helps! :)
-Peredhel
Answer Link

Otras preguntas

4. The solar energy that is absorbed and reradiated from Earth's surface as heat is mostly (with a longer wavelength). O gamma radiation O ultraviolet radiation
Nitric monoxide (NO) reacts with oxygen gas to form nitrogen dioxide (NO₂), a dark brown gas. If 5.895 mol of NO is mixed with 2.503 mol of O₂, determine the l
There are 149,165 4-letter words in the English language. How many 4-letter combinations of letters are not considered words?
Does the earth have mass
What secret does Kenny know, but decides not to share with Mama?
help QUICK! I'll mark BRAINLIEST if correct
Please help ASAP !!!
Please help me please help me thank you
In order to achieve their purposes, the people who produce media texts use tools called: A. logical fallacies. B. persuasive methods. C. target audiences. D. me
Helppppp meeee pleaseeeeeeeeee