josleemarecharl josleemarecharl
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

If bananas cost $ 0.49 per ponds, how much would 5.5 pounds cost? Round to the nearest hundredth.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-07-2018
Bananas are $0.49 per pound, and you want to buy 5.5 pounds of bananas. 

0.49 x 5.5 = 2.695 ≈ 2.70

So the final answer is 2.70 dollars for 5.5 pounds of bananas. 
Answer Link

Otras preguntas

in this article, gary lautens uses satire to make a point about hockey. what is the author’s real message?
hi, can someone help me with chemistry Question1: you begin with 2.0g of Fe(NH4)2(SO4)2*6H2O. How many moles is this? Question 2: you then add 10mL of 1.0 M o
how many sea turtles drown each year
what does not contribute to the effectiveness of the delivery of a speech? religion tone clarity organization
How do you answer rhis
What is the meaning of life?
6815.3 divided by 0.9
Which of the following are true of the conquests of Pizarro and Cortes? The rulers of the Indian nations met them freely. They used extensive negotiations to g
a force of 350 n causes a body to move with acceleration of 100 m/s , whats the mass of the body
I need help please and thank you