shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

in what ways was jones naval strategy like that of the continental army
42=Wf×64 (what fraction)
Which Mesoamerican civilization was believed to have been founded on an island in the middle of Lake Texcoco where an eagle was found sitting on a wingspanly ca
which innovation directly led to the development of the first city-states
Gayle has 3 less than two times as many stickers as Robin. Gayle has 25 stickers. how many does Robin have
fractions equivalent to 27⁄81.
Which of the following sentences is punctuated correctly? A. Many people who like to go hiking have spent a weekend roaming Yellowstone Park. B. Many people, wh
In the Battle of _______, a disastrous charge against forces holding Cemetery Ridge led to Confederate defeat. A. Gettysburg B. Antietam C. Cold Harbor D. Vicks
Three terms , 19-6x , 2 + 4x , 6x + 1, are in arithmetic progression . a) Calculate the value of x .
Which of the following distinguished the Middle Colonies from New England and the Southern Colonies? A. representative government B. peace treaties with Native