Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Deon throws a ball into the air. The height, h, of the ball, in meters, at the time t seconds is modeled by the function h(t) = -5t + t + 4. 1. When will the b
when are we ever going to use fractions in our lives like this is dume
1. The Knight's tale is about the two princes, Arcite and Palamon, so why does the Knight spend so much time talking about Theseus's battles with the Amazons an
During ___ of meiosis, ___ chromosomes pair up forming a ___. Crossing over occurs at this time as sections of ____ chromatids are exchanged. This exchange crea
what is the LCM of 4, 5
Which subatomic particle has no charge?A.) ElectronB.) NeutronC.) ProtonD.) Ion
two trains leave the station at the same time, one heading east and the other west. the eastbound trains travels at 110 miles per hour. the westbound train trav
A rectangle has a length of 26 inches and a width of 14 inches. If 1 inch = 2.54 centimeters, find the area of the rectangle in centimeters. Round the answer to
how do yu slove thee equation 3/4 =x -3/4
PLEASE ANSWER QUICK QUESTION DUE IN 5 MINUTES 12. Jackie is buying buttons for a craft project. She needs 38 buttons to finish the project. The buttons come in